logo WAK

 

bastion3 4 300x121

Logo Ossus1

sw

atom

 

logo starwarsy

 

Logo-carton

 

wssw 2 2013 17„Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” to 96-stronicowy magazyn prezentujący dłuższe, zamknięte historie komiksowe ze świata Gwiezdnych Wojen. Z przyjemnością przedstawiamy kolejny na naszych łamach komiks z serii X-wing: Eskadra Łotrów. W trzecim ubiegłorocznym numerze „Wydania Specjalnego” pokazaliśmy historię W służbie Imperium, a w trzecim „Star Wars Komiks” w tym roku znalazła się opowieść Życie barona Fela. Oba komiksy są w pewnym stopniu ze sobą powiązane, ponieważ Fel – największy as myśliwski Imperium – opowiada w drugiej historii o swojej karierze i wspomina między innymi o bitwie ukazanej we W służbie Imperium. Komiks Requiem dla Łotra, który prezentujemy w tym numerze, opowiada o mniej znanym epizodzie z dziejów słynnej eskadry, który nastąpił niedługo po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci. Eskadra Łotrów powstała z przekształcenia Eskadry Czerwonych, mającej na koncie zniszczenie pierwszej Gwiazdy Śmierci, a podstawowym myśliwcem na jej wyposażeniu był Incom T-65 X-wing. Maszyny te oglądamy również na kartach tego komiksu, zresztą także w nowym, nietypowym zastosowaniu.

Czytaj więcej...

wssw 1 2013Aurra Sing przyszła na świat na okrytym złą sławą księżycu Nar Shaddaa, znajdującym się w Przestworzach Huttów. Jej uzależniona od przyprawy matka należała do gatunku ludzkiego. Ojciec, którego Aurra nigdy nie widziała, był przedstawicielem innej, nieznanej rasy a zatem dziewczynka urodziła się jako mieszaniec, półczłowiek. Miała trudne dzieciństwo, w znacznej części spędzone na obskurnych ulicach dolnych poziomów swojego rodzimego księżyca. Wyrwała się ze slumsów dzięki temu, że Jedi odkryli w niej potencjał Mocy. Jej mistrzynią została An'ya Kuro, zwana Mroczną Kobietą. Szkolenie nie przebiegło gładka i agresywnie, nieposłuszna Aurra nie osiągnęła nawet rangi padawanki.

Czytaj więcej...

wssw 4 2012 15Akcja komiksu Misja Jedi rozgrywa się 28 lat przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci. Anakin Skywalker. główny bohater tej historii, ma trzynaście lat. Od czterech lat szkoli się na Jedi. początkowo pod okiem Clui-Gona Jinna. a później Obi-Wana Kenobiego. Młody Skywalker dopiero wkracza na drogę, która najpierw doprowadzi go do chwały, a następnie do upadku. Na razie, jeśli chce zostać rycerzem, musi słuchać nauk mistrza, a co ważniejsze, pokonać własne lęki. Temu celowi służy ukazane w komiksie ćwiczenie. Po latach podobne zadanie będzie miał do wykonania syn Anakina Luke. gdy na polecenie Yody wejdzie do ciemnej jaskini (Imperium kontratakuje). To przełomowy moment treningu, równie ważny, jak budowa miecza świetlnego. Anakin tworzy swój miecz i przechodzi wspomniane ćwiczenie na planecie llum. która znajduje się w Nieznanych Regionach. Przed ponad dwudziestoma tysiącami lat pewien Jedi odkrył tam złoża kryształów używanych w konstrukcji mieczy. Planeta stała się dla zakonu miejscem świętym i celem pielgrzymek. Wielu mistrzów udawało się na nią. by pomedytować, zabierali tam także w ramach szkolenia swoich uczniów. Na llum wznoszono świątynie. Później, w czasie wojen klonów, rozegrała się tam wielka bitwa, a po wydanym przez Palpatinea rozkazie 66 i czystce Jedi liczne jaskinie planety posłużyły za kryjówkę niektórym ocalałym członkom zakonu.

Czytaj więcej...

wssw 3 2012Elitarna Eskadra Łotrów powstała z przekształcenia €skadry Czerwonych, wsławionej podczas bitwy o Yavin. Właśnie w ramach tej jednostki w pamiętnym starciu uczestniczyli między innymi Lukę Skywalker, Wedge Antilles (tylko ci dwaj przeżyli) i Biggs Darklighter. który wówczas poległ, podobnie jak kilku innych pilotów (o czym opowiada komiks Biggs Darklighter: bohater Rebelii - Star Wars Komiks Wydanie Specjalne" 2/2009). Pierwszym dowódcą Łotrów został Lukę Skywalker. jego zastępcą zaś - Wedge Antilles. Wedge często przejmował obowiązki Lukea. np. gdy ten szkolił się na Jedi pod okiem Yody czy podczas bitwy o £ndor. w której Skywalker uczestniczył jako członek oddziału naziemnego. Później, po odejściu Luke a z jednostki, Wedge ostatecznie przejął dowodzenie.

Czytaj więcej...

wssw 2 2012Zmrok ukazał się w USA rok po wspomnianym filmie i tak się składa, że ukazuje wydarzenia o rok późniejsze. Vos prowadził pewne istotne śledztwo, które doprowadziło go do faktów kompromitujących osoby na wysokich stanowiskach. Nie skończyło się to dla niego najlepiej, postanowiono bowiem podstępnie wywołać u niego amnezję, by nie zaszkodził niczyjej karierze. Pozbawiony pamięci Kiffar będzie musiał mozolnie zrekonstruować fakty o sobie i przeszłości. Pomogą mu w tym przejawiane od dzieciństwa zdolności psychometryczne. dzięki którym jego umysł potrafi ujrzeć zapisaną w przedmiotach pamięć o wydarzeniach. Właśnie z uwagi na ten talent Ouinlan został rycerzem Jedi. a nie członkiem organizaqi Strażników, sprawującej władzę na jego ojczystej planede. Strażnikom przewodził Sheyf. który zawsze pochodził z klanu Vos.

Czytaj więcej...

wssw 1 2012Historię Janga Fetta, jednego z najsłynniejszych łowców nagród w czasach poprzedzających wojny klonów, dość szczegółowo ukazano w komiksie Jango Fett Łowy („Star Wars Komiks Wydanie Specjalne" 3/2009) Jango przyszedł na świat w roku -66 na prowincjonalnej planecie Concord Dawn położonej na Zewnętrznych Rubieżach. Jego rodzice byli skromnymi rolnikami. Gdy chłopiec miał osiem lat. zginęli z rąk paramilitarnej organizacji, zwanej Strażą Śmierci. Byt to odłam Mandalorian pod wodzą Vizsly. dawnego superkomandosa. który sprzeciwiał się przyjmowaniu w szeregi wojowników osób z zewnątrz, a także wykonywaniu płatnych zleceń.

Czytaj więcej...

wssw 4 2011Komiks Rytuał przejścia ukazuje wydarzenia w roku trzydziestym przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci, a zatem dwa lata po akcji Mrocznego widma. Właśnie w tym filmie miłośnicy Star Wars mieli okazję pierwszy raz zobaczyć Ouinlana Vosa, który pojawił się w krótkiej scenie na planecie Tatooine. Vos przebywał tam wówczas w związku z tajną misją i natknął się na Qui-Gona i Amidalę, nic jednak nie wiedział o ich sytuacji.

Czytaj więcej...

wssw 3 2011 10Akcja komiksu Zdrada rozgrywa się niedługo przed sekwencją otwierającą film Nowa nadzieja, w roku poprzedzającym skuteczny atak rebeliantów na Gwiazdę Śmierci. Imperium istniało od osiemnastu standardowych lat Jeszcze przed jego powstaniem Palpatine jako Wielki Kanclerz dysponujący specjalnymi uprawnieniami, wydal dekret który przyznał mu prawo mianowania gubernatorów w poszczególnych sektorach regionalnych Republiki. Tych sektorów było ponad tysiąc Gdy Imperium zastąpiło Republikę, gubernatorzy otrzymali tytuł moffów. Zabieg ten miał wzbudzić sympatię dla nowej władzy wśród lokalnych społeczności, jako że funkcja moffa powstała przed tysiącleciami i choć dawno zanikła, u wielu mieszkańców galaktyki tytuł wciąż budził pozytywne skojarzenia ze „starymi dobrymi czasami".

Czytaj więcej...

wssw 2 2011 9Senat Galaktyczny nie potrafił zagwarantować pokoju, jeszcze zanim integralności Republiki zagroziły Federacja Handlowa i Konfederacja Niezależnych Systemów (separatyści). W roku -44 wybuchła wojna nadprzestrzenna Starka, przedstawiona w poprzednim numerze kwartalnika. W konflikcie wzięli wówczas udział rycerze Jedi. oddelegowani przez Najwyższą Radą Jedi. Jedenaście lat później znowu dochodzi do sytuacji, która może zdestabilizować Republiką, tym razem za sprawą wojowniczej rasy Yinchorrich, odpornych - co rzadkie - na kontrolą umysłu, stosowaną przez Jedi. Obrońcy pokoju muszą jednak zareagować. Decyzje, jak zwykle w takich sytuacjach, podejmuje Najwyższa Rada Jedi i ukazane w komiksie wydarzenia oglądamy częściowo z perspektywy jej członków. Stanowiła ona w zakonie organ zwierzchni, który nie tylko wyznaczał misje rycerzom oraz mistrzom, ale też służył im pomocą.

Czytaj więcej...

wssw 1 2011Komiks Wojna w nadprzestrzeni przedstawia historią ostatniego przed wojnami klonów poważniejszego konfliktu zbrojnego w galaktyce, zwanego wojną Starka. Konflikt rozegrał się na czterdzieści cztery lata przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci przez Sojusz Rebeliantów, a jego zaczątkiem stal się niedobór bacty. najskuteczniejszego środka leczniczego w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ta niezwykła ciecz zawierała cząsteczki bakterii, które regenerowały tkanki, a także leczyły mniej i bardziej poważne schorzenia. W znacznie późniejszym chronologicznie filmie Imperium kontratakuje Lukę Skywalker kurowany był w rebelianckiej bazie €cho na planecie Hoth właśnie w zbiorniku z baetą. Ryn od dawna wykorzystywano na szeroką skalę, zastępując nim wiele innych medykamentów, więc nagłe braki w dostawach musiały wywołać zaniepokojenie w całej galaktyce, a co za tym idzie - w Senacie.

Czytaj więcej...

wssw 4 2010Główną bohaterką komiksu jest Deena Shan, która, wiedziona pragnieniem przygód i lepszego życia, wkrótce w bitwie o Yavin przystąpiła do Rebelii. Jako agentka, podszywała się pod imperialną porucznik na planecie Kalist VI. Mimo uczucia, którym obdarzyła jednego z oficerów Imperium, wypełniła swoją misję, dzięki czemu rebelianci zdołali uwolnić ważnego jeńca Jorina Sola. a także niewolników pochodzących z planety Jabiim. zdobywając przy tym bezcenne paliwo. Deena miała jednak niskie poczucie własnej wartości i nosiła się z zamiarem odejścia z Sojuszu.

Czytaj więcej...

wssw 3 2010Wstęp do „Star Wars Komiks Wydanie Specjalne" nr 3/2009, w którym znalazła się historia Jango Fett: Łowy, poświęciłem w znacznej części Mandalorianom. Teraz przypomnę tylko w skrócie, że było to wielorasowe społeczeństwo wojowników, często najemnych, wierne zasadom klanowym i kodeksowi honorowemu. Ostatnim z dawnych Mandalorian byl Jango Fett, łowca nagród i genetyczny wzorzec armii klonów. Zgadzając się przekazać swoje geny na potrzeby nowego wojska, Jango zażądał od Dooku dla siebie jednego, niezmodyfikowanego klona. którego zamierzał wychowywać jak syna. W ten właśnie sposób doszło do „narodzin" Boby Fetta.

Czytaj więcej...

wssw 2 2010Akcja tego komiksu rozgrywa się w roku -19 chronologii uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wojny klonów toczą się już od trzydziestu sześciu miesięcy i wkraczają w końcową fazę. choć na razie nic nie zwiastuje rychłego końca Republiki. Przeciwnie, to właśnie strona republikańska wydaje się mieć przewagę. Jak jednak pamiętamy, kres wojnom klonów położył zdradziecki rozkaz 66. nakazujący eksterminację Rycerzy Jedi. nie zaś militarne zwycięstwo jednej bądź drugiej strony.

Czytaj więcej...

wssw 1 2010Dwadzieścia dwa lata przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci wybuchły wojny klonów. Na skutek intryg kanclerza Palpatinea. czyli Dartha Sidiousa. Konfederacja Niezależnych Systemów (inaczej Separatyści) przeciwstawiła się Republice. Przywódca Konfederacji, hrabia Dooku - uczeń Sidiousa -doszedł do wniosku, że złożone głównie z droidów bojowych siły zbrojne Separatystów potrzebują wybitnego stratega. Jego uwagę zwrócił Oymaen jai Sheelal. generał z planety Kalee. czyli późniejszy Grievous.

Czytaj więcej...

wssw 3 2009Na kilkanaście lat przed wybuchem wojen klonów Mistrz Jedi Sifo-Dyas. który posiada! zdolność jasnowidzenia, przewidział, że Republice grozi konflikt zbrojny. Jako że Republika nie dysponowała wówczas żadnym wojskiem, postanowił w tajemnicy zamówić wyhodowanie armii klonów na planecie Kamino. 0 planach tych dowiedział się hrabia Dooku. dawny Jedi. wówczas już sprzymierzeniec Dartha Sidiousa. Dooku zamordował Sifo-Dyasa i sam przejął kontrolę nad projektem. Właśnie Dooku wybrał genetyczny wzorzec klonów został nim towca nagród Jango Fett. a przyczyny tej decyzji stanowią kanwę niniejszej opowieści. Jango Fett przyszedł na świat 34 lata wcześniej w rolniczej rodzinie na planecie Concord Dawn. Z komiksu dowiecie się. dlaczego już w dzieciństwie przyłączył się do Mandalorian - warto zatem poświęcić parę zdań samym Mandalorianom.

Czytaj więcej...

wssw 2 2009Opowieść Biggs Darklighter wzbogaca wiedzę Czytelników o świecie Star Wars, przedstawiając szerokie tło wydarzeń, które pamiętamy z Nowej nadziei. W niektórych kadrach i dialogach można rozpoznać sceny z filmu, lecz większa część fabuły rozbudowuje doskonale znaną historię o nowe wątki. Życzę miłej lektury. A potem proponuję włożyć do odtwarzacza płytę z Epizodem IV i znowu obejrzeć ten wspaniały film tym razem przez pryzmat historii Biggsa Darklightera.

Czytaj więcej...

wssw 1 2009Akcja komiksu Bitwa o Jabiim rozgrywa się 21 lat przed zniszczeniem imperialnej Gwiazdy Śmierci i ukazuje jedną z ważniejszych bitew wojen klonów, które trwały trzy lata i doprowadziły do ogromnych zniszczeń oraz przemian w galaktyce. W ich wyniku Republika Galaktyczna przekształciła się w Imperium, a Najwyższy Kanclerz Palpatine został Imperatorem. Tym samym Palpatine, czyli Mroczny Lord Sithów Darth Sidious. zrealizował swój cel, który przyświecał mu już na początku, gdy za pomocą intryg wywołał wojnę: zdołał rozwiązać zakon Jedi i doprowadzić do wymordowania większości Rycerzy. Palpatine stał na czele wojsk Republiki - ich trzon stanowiły oddziały żołnierzy klonów, dowodzone przez Jedi. Drugą stroną konfliktu była Konfederacja Niezależnych Systemów (Separatyści), która po zakończeniu działań przestała istnieć. Tak naprawdę za sznurki pociągał Palpatine, kontrolując poczynania przeciwników za pośrednictwem ich przywódcy, a swojego ucznia - hrabiego Dooku, czyli Dartha Tyranusa.

Czytaj więcej...